Filmy o szkole

Wiarygodna szkoła

Współpraca:Aktualne projekty

Anonimowa skrzynka na sygnały

Szukaj

W czwartek, 7 listopada 2019 r. uczniowie klasy I TE a wraz z wychowawczynią p. Ireną Jakubowicz i opiekunką p. Jolanta Luśnią wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa.

Głównym punktem programu była wizyta w oddziale Narodowego Banku Polskiego. Mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z przedstawicielką banku, która w przystępny sposób zaznajomiła nas z działalnością tej wyjątkowej instytucji.
Podczas interesującej prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się między innymi, jaką wartość ma jedna sztabka złota (2,5 mln złotych) i ile waży (12,5 kg) oraz gdzie jest przechowywane polskie złoto (w Bank of England, w skarbcu w Londynie, który mieści się… pod rzeką Tamizą).

Z arcyciekawych informacji zapamiętaliśmy również fakt, że skarbiec NBP znajduje się w Warszawie w podziemiach, a drzwi do niego prowadzące ważą ok. 2,5 – 5 ton (!).

Po prezentacji zwiedziliśmy wystawę pt. „Wielcy polscy ekonomiści” oraz siedzibę banku, gdzie wystawiono stare maszyny liczące, sejfy oraz miliony złotych zgromadzone w workach (niestety nie dla nas - zbyt drobno pocięte, by można je było złożyć).

Następnie zeszliśmy do podziemi, a dokładniej przeszliśmy podziemną trasą turystyczną, która wiedzie pod rzeszowskim rynkiem. Trasę tworzą piwnice, budowane pod kamienicami od XIV do XVIII w. Najgłębsza piwnica, w której byliśmy, znajduje się 10 metrów pod powierzchnią rynku. Są to miejsca bardzo klimatyczne, pełne tajemnic i historii. Czuliśmy się trochę jak poszukiwacze skarbów, a zwłaszcza złota, o którym tak barwnie opowiedziano nam w NBP.

Była to nasza pierwsza wycieczka klasowa, którą zgodnie uznaliśmy za udaną. Mamy nadzieję na kolejne!

Serdecznie dziękujemy p. Monice Mularz–Dobrowolskiej za profesjonalne przyjęcie w siedzibie banku.