Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie

ogłasza nabór do projektu

„Po doświadczenie na europejski rynek pracy!”

realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt jest realizowany od 1.09.2016 roku i zakończy się 30.06.2018 roku. Na realizację projektu szkoła otrzymała dofinansowanie wynoszące 746431,32 zł. Głównym celem projektu jest zorganizowanie 4-tygodniowych zagranicznych praktyk zawodowych dla 72 uczniów klas drugich i trzecich uczących się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec i technik obsługi turystycznej. Projekt został przygotowany we współpracy z partnerami zagranicznymi: VITALIS Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Schkeuditz w Niemczech – dla uczniów w zawodach technik ekonomista i technik handlowiec oraz Stredná odborná škola podnikania w Prešovie na Słowacji – dla uczniów w zawodzie technik obsługi turystycznej.

Czytaj więcej...

W miniony weekend byliśmy w Berlinie. To kolejna atrakcja,  która zorganizowana była dla nas w ramach odbywania praktyk w Niemczech. Tym razem pogoda dopisała. Nasz przewodnik Pan Michał, spędził z nami dwa dni, opowiadając i oprowadzając nas po stolicy Niemiec. Zdjęcia przedstawiają nas przed Dworcem Centralnym, Urzędem Kanclerza Niemiec, Bramą Brandenburską, fragmentami Muru Berlińskiego, Reichstagiem. Zwiedziliśmy Muzeum Techniki i Nowe Muzeum, widzieliśmy Berlińską Katedrę, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy i Wieżę Telewizyjną. Atrakcji było mnóstwo a wrażenia niezapomniane!!!

Opracowała: Elżbieta Kozielec

Od poniedziałku do piątku, od rana do popołudnia pracujemy bardzo ciężko :) w sklepach Netto. Czas wolny wykorzystujemy na relaks. Zatem ruszamy do Lipska, aby zwiedzić Pomnik Bitwy Narodów - największy pomnik w Europie, punkt widokowy, miejsce jednej z największych bitew Napoleona sprzed 200-stu lat. Pomnik ma 91 metrów wysokości, więc robi wrażenie. Wytrwalsi pokonują 500 schodów i wdrapują się  na platformę widokową, pozostali korzystają z windy. Widoki cudowne!!! Opłacało się tutaj przyjechać.

Opracowała: Elżbieta Kozielec


W niedzielę 5 czerwca byliśmy na wycieczce w Dreźnie. Miasto przywitało nas ulewą, która towarzyszyła nam w trackie całego zwiedzania. W strugach deszczu, ukryci pod parasolami staraliśmy się podziwiać zabytki Starego Miasta. Widzieliśmy Kościół Marii Panny, zamek książąt Saksonii, Zwinger najznakomitszą budowle późnego baroku w Niemczech, w której znajdują się między innymi zbiory porcelany, Salon Matematyczny, Salon Fizyczny, Galeria Obrazów Starych Mistrzów takich jak Rembrant, Peter Paul Rubens czy Albrecht Dürrer. Przechodziliśmy obok Kościoła Świętej Trójcy –największego katolickiego kościoła w Dreźnie, Opery Sempera oraz malowidła ściennego „Orszak Książęcy”. Od pani przewodnik dowiedzieliśmy się, że to w Dreźnie wynaleziono czekoladę mleczną, filtr do kawy, torebki na herbatę oraz prototyp biustonosza. Mimo deszczu wracaliśmy zadowoleni i pełni wrażeń z Drezna do „domu”.

Opracowała: Elżbieta Kozielec

2 czerwca 2017 roku klasa 3 TT zakończyła trwającą cztery tygodnie praktykę zawodową. Był to dzień uroczystego podsumowania praktyki dla uczniów odbywających praktykę w Penziónie Pltník w Červeným Kláštorze na Słowacji. W spotkaniu podsumowującym brali udział przedstawiciele partnera projektu tj. Strednej odbornej skoly podnikania w Preszowie (Stanisław Kuchta – Dyrektor szkoły, Maria Vavrekova – koordynatorka projektu po stronie słowackiej i Edita Sebejova - księgowa szkoły), przedstawiciel Penziónu Pltník w Červeným Kláštorze (Jozef Grainda – menadżer pensjonatu), przedstawiciel Urzędu Miasta Krosna (Jolanta Kopciuch-Szmyd – Z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna), Zespół projektowy z naszej szkoły (Dariusz Niepokój – koordynator projektu i Dorota Lenik – asystent koordynatora projektu), uczniowie i pan Damian Pulnar – opiekun grupy. Spotkanie rozpoczęło się od wspomnień. Uczniowie w trakcie prezentacji przedstawili relację z całego pobytu na praktyce. Opowiedzieli o wykonywanej pracy, o zdobytych umiejętnościach i doświadczeniu. Dużo miejsca poświęcili relacji z organizacji czasu wolnego, tj. wycieczek: do Preszowa, Koszyc, kopalni soli SOLIVAR, na Trzy Korony, w Tatry Wysokie, do AQUA CITY. Po wspomnieniach nadszedł czas na oficjalne podsumowanie projektu. Pan Dariusz Niepokój podziękował przedstawicielom szkoły partnerskiej i przedstawicielowi Penziónu Pltník za ciepłe przyjęcie naszych uczniów, za zorganizowanie ich pobytu, za organizację miejsc odbywania praktyki na wielu stanowiskach pracy w pensjonacie, w muzeum, przy robieniu i obróbce zdjęć turystom. Pogratulował także uczniom zdobytych nowych wiadomości i umiejętności w branży turystycznej, w bezpośredniej pracy przy obsłudze gości z różnych krajów. Dodał, że sam tytuł projektu „Po doświadczenie na europejski rynek pracy!” nie został sformułowany przypadkowo. W jego zapisie został zawarty główny cel jego realizacji, czyli zdobywanie nowych doświadczeń na europejskim rynku turystycznym. Następnie Stanisław Kuchta – Dyrektor szkoły w Preszowie podsumował pobyt naszych uczniów na praktyce, wspomniał o ciekawym programie kulturalno – wypoczynkowym. Obiecał, że jego szkoła dołoży wszelkich starań, aby kolejny etap realizacji projektu przebiegł na jak najwyższym poziomie.Zapewnił, że bardzo zależy mu na bardzo dobrej współpracy między naszymi szkołami. Następnie głos zabrał Jozef Grainda – menadżer pensjonatu. Skierował do uczniów wiele ciepłych słów, ale też i bardzo mądre życiowe przesłanie. Jego zdaniem w branży turystycznej ważna jest praca na każdym stanowisku i żeby zostać dobrym menadżerem trzeba przejść wszystkie niższe stanowiska pracy. Dopiero wtedy można dobrze zarządzać firmą turystyczną. Te słowa, a zarazem radę powinni zapamiętać uczniowie na zawsze.

W końcu nadszedł czas na wręczenie certyfikatów, potwierdzających udział w projekcie, realizację programu praktyki oraz uzyskania dodatkowej wiedzy i umiejętności zawodowych. Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty sporządzone w trzech językach: angielskim, polskim i słowackim. Otrzymali też upominki od szkoły partnerskiej. Na koniec Pani Jolanta Kopciuch-Szmyd w imieniu Urzędu Miasta Krosna i Pan Dariusz Niepokój w imieniu dyrekcji i całej społeczności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika wręczyli upominki przedstawicielom szkoły partnerskiej z Preszowa i przedstawicielowi Penziónu Pltník w Červeným Kláštorze.

W dniu następnym po śniadaniu uczniowie wraz opiekunem wsiedli do busa i szczęśliwie powrócili do Krosna. Czekali na nich stęsknieni rodzice i rodzeństwo.

Opracowała: Dorota Lenik

Dzisiaj 3. czerwca wybraliśmy się do centrum Lipska, aby móc uczestniczyć w  Festiwalu Wave Gotik Treffen. Jak co roku w dzień zesłania Ducha Świętego(Zielone Świątki) miasto przeżywa najazd Gotów z całego świata. Groźnie wyglądający "najeźdzcy" nie są potomkami wschodniogermańskiego plemienia Gotów, lecz miłośnikami rocka gotyckiego. Przybysze wyróżniający się z ulicznego tłumu czarnymi strojami, często przyozdobionymi ekstrawaganckimi czerwonymi lub fioletowymi dodatkami. Ludzie ubrani są również w charakterystyczne dla punków czarne, skórzane kurtki nabijane ćwiekami, czarne spodnie, krótkie sukienki lub spódnice długie do samej ziemi oraz czarne wysokie buty na grubych podeszwach i wysokich obcasach. Niektórzy Goci mają bardziej wyszukane i fantazyjne czarne ubrania w stylu retro, wzorowane na XIX-wiecznej arystokracji. Uzupełnieniem czarnych strojów są "niegrzeczne fryzury". Królują też inne, a wśród nich te mocno nastroszone i nażelowane oraz ufarbowane na ostre kolory lub dla odmiany ogolone "na zero" głowy.

Goci są bardzo przyjaźnie nastawieni do mieszkańców Lipska i turystów, chętnie pozują do zdjęć, czego dowodem jest nasza galeria zdjęć. Festiwalowi towarzyszy wiele koncertów, pokazów tanecznych  i atrakcji dla najmłodszych. Na ulicznych straganach można skosztować pysznego lokalnego jedzenia.

Opracowała: Elżbieta KozielecNa praktykach najbardziej podoba mi się atmosfera, która tutaj panuje. Ludzie są mega przyjaźni, z każdym można porozmawiać, nikt nie ma do nikogo problemu, wszyscy chodzą uśmiechnięci. Po codziennych obowiązkach gramy w siatkówkę z ludźmi z różnych miejscowości z Polski, a nawet ze świata (Irlandczycy, Hiszpanie) :D Cieszę się również z tego, że trafiliśmy na czas, kiedy w Lipsku jest zlot gotów (?) niesamowite i jednocześnie przerażające wydarzenie, nigdy nie widziałam tylu ludzi przebranych w tak przerażające dla mnie kostiumy haha :D Na praktykach (o których powinnam napisać na początku) również panuje bardzo miła atmosfera, Pani z którą mamy kurs prowadzenia biznesu jest mega przyjazna i bardzo nas zmotywowała do działania i dążenia do celu. Lekcje dały nam również możliwość rozwijania swoich umiejętności komunikacji międzynarodowej, gdyż praktyka odbywa się w języku angielskim oraz niemieckim. Te zajęcia również pokazują, kto zasługuje na jaką ocenę z języka angielskiego!
Natalia D., Amira O.
 
 
Na praktykach zagranicznych w Niemczech najbardziej podoba nam się czas wolny w godzinach popołudniowych, ponieważ możemy odpocząć po pracy oraz integrować się z resztą grupy. Praktyki są stosunkowo blisko ośrodka, w którym mieszkamy, więc mamy możliwość dojazdu autobusem lub przejścia trasy pieszo. W zakładzie pracy panuje przyjazna atmosfera, nasza kierowniczka jest dość wymagającą osobą, lecz znajdujemy wspólny język, niekoniecznie po niemiecku. Pomimo dobrej znajomości języka niemieckiego nie zawsze potrafimy się porozumieć ze względu na panujący tutaj dialekt. Jedzenie w ośrodku jest typowe dla kuchni kolonijnej, gotowanej na ilość, lecz nie jest złe. Na terenie Niemiec panuje tropikalna temperatura około 30 stopni Celsjusza. W naszych pokojach wytworzyła się sauna fińska. Schkeuditz jest ciekawą miejscowością lecz oddaloną od większych aglomeracji miejskich.
Grzegorz F., Dawid L.
 
Na praktykach w Niemczech czujemy się bardzo dobrze, podoba mi się atmosfera która panuje w ośrodku, ludzie są bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni. Na kursie komputerowym, który się tu odbywa czuje się fantastycznie, mimo tego, że prowadzony jest w języku angielskim. Pani, która prowadzi zajęcia jest przyjaźnie do nas nastawiona i potrafi nas zmotywować do działania powtarzając żebyśmy się nigdy nie poddawali i zawsze wierzyli w siebie. Kiedy czegoś nie zrozumiemy możemy spokojnie ją zapytać o wytłumaczenie, pomaga nam i bez problemu odpowiada na nasze pytania. Poznaliśmy już, jak założyć własny biznes, krok po kroku. Przeprowadzone przez Panią gry integracyjne pozwoliły nam otworzyć się na grupę i dzięki temu nie byliśmy nieśmiali. Dobre jedzenie i super atmosfera. POLECAMY I POZDRAWIAMY ORAZ WSPÓŁCZUJEMY SIEDZENIA W SZKOLNYCH ŁAWKACH. 
Anna K., Klaudia W., Ewelina B., Karolina Sz., Sabina S.
 
 
U nas w Schkeuditz jest piękna pogoda, poznaliśmy wiele nowych osób z Polski i zagranicy, wszyscy są do siebie pozytywnie nastawieni. Miałyśmy obawy związane z porozumiewaniem się w języku niemieckim, jednakże okazały się zbędne, ponieważ świetnie dogadujemy się w tutejszym języku jak i po angielsku, a w ostateczności na migi. Na nasze praktyki dojeżdżamy autobusem z przystanku bardzo blisko ośrodka,a potem przesiadamy się do tramwaju, z którego wysiadamy tuż obok sklepu. Nasza przełożona jest bardzo miłą i serdeczną osobą, zawsze możemy liczyć na jej pomoc. Zwiedziliśmy też przepiękny Lipsk, w którym rzucała się w oczy różnorodność kulturowa, udało się nam również zakupić kilka letnich rzeczy po promocyjnych cenach. ZACHĘCAMY NASZYCH MŁODSZYCH KOLEGÓW I KOLEŻANKI DO WZIĘCIA UDZIAŁU W PRAKTYKACH ZAGRANICZNYCH. PO CO KISIĆ SIĘ W KROŚNIE JAK MOŻNA ZWIEDZIĆ ŚWIAT I NAUCZYĆ SIĘ LEPIEJ JĘZYKA. POZDRAWIAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW SZCZEPANIKA, KTÓRZY SIEDZĄ W TAKĄ PIĘKNĄ POGODĘ NA LEKCJACH. :D
Klaudia Ł., Karolina P.


Witam, praktyki mijają mi bardzo przyjemnie. Przez cały okres praktyk nauczyłem się obróbki zdjęć oraz fotografowania, a także poznałem wiele fajnych osób. Generalnie jestem bardzo zadowolony.
Pozdrawiam Bartek :)

Późnym popołudniem w niedzielę 28 maja dojechaliśmy wraz z opiekunkami szczęśliwie do Schkeuditz. W Niemczech zastała nas piękna wręcz wakacyjna pogoda. Szybko rozpakowaliśmy nasze bagaże - a nie było ich mało :)  i udaliśmy się na krótkie spotkanie organizacyjne. Sympatyczny Pan Martin przypomniał nam jeszcze raz regulamin ośrodka między innymi:  100 Euro kary za hałasowanie po godzinie 22:00. Dodatkowo od naszych miłych opiekunek (Pani Eli i Pani Justyny) otrzymaliśmy czerwone opaski na rękę oznaczające zakaz spożywania napojów alkoholowych.  Miny mieliśmy nietęgie, jak widać na załączonym zdjęciu. Po spotkaniu zjedliśmy naszą pierwszą kolację i udaliśmy się na nocleg. W poniedziałek ruszyliśmy na wycieczkę do miasta Lipsk. Naszą przewodniczką była Pani Jorai Grösel. Okazało się że język niemiecki nie stanowi dla nas problemu i świetnie poradziliśmy sobie w rozmowie z Panią Jorai - 30 godzin dodatkowych zajęć z języka niemieckiego nie poszło na marne :). W Lipsku zwiedziliśmy Stary i Nowy Ratusz, Muzeum Sztuk Pięknych, Uniwersytet Lipsky, Kościół Św. Mikołaja oraz Kościół Św. Tomasz, w którym znajduje się grób Jana Sebastiana Bacha. Następnie podziwialiśmy piękną panoramę miasta z tarasu widokowego budynku Panorama Tower. To nie dla tych co mają lęk wysokości. Pogoda sprzyjała zwiedzaniu – bezchmurne niebo i 31oC. Czas wolny wykorzystaliśmy na samodzielne zwiedzanie miasta i pierwsze zakupy. Po powrocie do ośrodka Schkeuditz  postanowiliśmy zaprzyjaźnić się z pozostałymi grupami z innych krajów. Gra w piłkę siatkową okazała się dobrym pomysłem na integrację. Kolejne dni przed nami.

Pozdrawiamy
Praktykanci